KOLONIE LETNIE NAD POLSKIM MORZEM
Obóz dla dzieci 8-13 lat (7 dni) 22-28.07.2023r.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
UWAGA! Rodzice, którzy nie dostarczyli umów prosimy koniecznie o zabranie oryginałów dokumentów zgłoszeniowych dzieci na zbiórkę w dniu wyjazdu
Wyjazd 22.07.2023 godz. 08.00 – Powrót 28.07.2023 godz. 19.00
Transport w jedną stronę trwa ok. 9-10 godzin. Prosimy o zaopatrzenie dzieci w poduszkę do podróży, woreczek foliowy oraz wilgotne chusteczki. Prosimy, aby dzieci, które źle znoszą jazdę nie jadły obfitego śniadania i zażyły środki na chorobę lokomocyjną na ok. pół godziny przed planowanym odjazdem. W trakcie podróży w obie strony przewidywany jest postój w McDonald’s
Sugerowana lista rzeczy do zabrania na obóz:
- kurtka nieprzemakalna;
- 1-2 bluzy;
- strój kąpielowy;
- strój sportowy;
- klapki pod prysznic (oraz basen);
- wygodne obuwie/adidasy/tenisówki do poruszania się po ośrodku i ćwiczeń;
- 6 koszulek z krótkim rękawem w tym 2 z długim, 6 par majtek, 6 par skarpet, 4 pary krótkich spodenek;
- 1 para długich spodni;
- spodnie dresowe/legginsy;
- okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, chustka na głowę;
- olejek do opalania lub krem z filtrem UV, środek na kleszcze i komary;
- piżama;
- przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, szampon, mydło do prania bielizny, mydło w płynie);
- ręcznik x 3 (2 większe, 1 mniejszy w szczególności dla dziewcząt z długimi włosami);
- ręcznik na plażę;
- średni plecak.
Prosimy również o zabranie:
- piórnika z wyposażeniem i kredek, 1 zeszytu (16-sto kartkowego), teczki papierowej na materiały z naszych zajęć, portfela na kieszonkowe i dokumenty (najlepiej w formie torebki na szyję);
- kieszonkowe według uznania (w podpisanej imieniem i nazwiskiem dziecka kopercie), 150-250 zł – najlepiej w drobnych po 10-20 zł i wówczas opiekunowie codziennie mogą dzieciom wydawać niewielką kwotę, tak aby w razie zgubienia bądź wydania tej kwoty nie było wielkiej straty.
Dzieci, które zabiorą ze sobą smartfony lub inne urządzenia elektroniczne, będą mogły z nich korzystać w wyznaczonych godzinach (w godzinach od 8.00 do 22.00 wyłącznie w przerwach od zajęć). W trakcie obozu obowiązywać będzie zakaz korzystania z takich urządzeń w trakcie ciszy nocnej. W przypadku niestosowania się do powyższej zasady, urządzenia zostaną odebrane i będą przechowywane u wychowawcy przez 24 godziny. Po upływie tego czasu zostaną oddane uczestnikowi.
Aby uniknąć zagubienia ubrań uczestników, prosimy o podpisywaniem rzeczy (IMIENIEM I NAZWISKIEM). Jeżeli dzieci mają przyjmować leki podczas pobytu na obozie, proszę o spakowanie ich do woreczka, wraz z opisem – nazwisko dziecka, rodzaj lekarstwa oraz jego przeznaczenie, dawkowanie. Dzieci będą zażywać leki WYŁĄCZNIE przy opiekunach, aby nie dopuścić do zakrztuszenia czy zachłyśnięcia. W razie złego samopoczucia dzieci na obozie, będziemy się z Państwem kontaktować odnośnie podejmowania odpowiednich kroków.
W razie potrzeby prosimy o kontakt pod numerem:
575-757-011 (Mikołaj Naczyński) lub 533-318-888 (Anita Naczyńska)
1. Czy obóz jest prowadzony legalnie i przez uprawnione do tego osoby?
Tak, wypoczynek jest zgłoszony i zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty. Opiekunami są osoby posiadające uprawnienia i doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą na obozach, a także aktualne zaświadczenie o niefigurowaniu w krajowym rejestrze karnym. Kierownikiem obozu jest Anita Naczyńska. Faktury za obóz otrzymujecie Państwo od biura podróży.
2. Kiedy i skąd nastąpi wyjazd na obóz? Jak będzie wyglądał odjazd?
Wyjazd na obóz nastąpi 22.07.2023 roku tj. w sobotę, o godz. 8.00 z Parkingu przy Stadionie Miejskim w Lublińcu, zalecamy abyście Państwo byli z dziećmi na miejscu o godz. 7.30.
Po przyjeździe na parking, należy udać się z dzieckiem oraz bagażami do autobusu, przed którymi oczekiwać będą oznakowani opiekunowie. Dokonają oni rejestracji dziecka (wydanie identyfikatorów, wskazanie miejsca w autokarze, oraz miejsca na bagaże, odbiorą leki i pieniądze dla dzieci). Podróż będzie trwała około 9,5 godziny, razem z przystankami.
3. Jak przygotować się na podróż autokarem? Moje dziecko źle znosi podróż autobusem, co mam zrobić?
Prosimy, aby dzieci na podróż ubrały się w wygodny strój (dostosowany do pogody), a jeśli mają problemy z chorobą lokomocyjną to powinny zażyć leki przed podróżą, zgodnie z zasadami ich stosowania. Zalecamy lekkie śniadanie i nie za dużą ilość płynów przed jazdą – ilość postojów jest wprost proporcjonalna do ilości litrów wypitych przez dzieci płynów 🙂
4. Moje dzieci przyjmują leki, jak mają to robić w trakcie obozu?
Prosimy o przygotowanie listy informującej o porach i dawkach przyjmowanych leków i przekazanie jej wraz z lekami opiekunom prowadzącym rejestracje przed autobusem, do którego dziecko wsiądzie. Proszę pamiętać, że dzieci muszą same pilnować obowiązku przyjmowania leków, ale mogą robić to tylko i wyłącznie w obecności opiekuna. Zalecamy przyjmowanie leków po posiłku w pokoju opiekunów.
5. Czy moje dziecko może zabrać ze sobą telefon, tablet czy laptopa?
Zalecamy wzięcie na obóz co najwyżej smartfonów, aby uniknąć problemów związanych z ich zagubieniem czy uszkodzeniem. Program obozu jest tak skonstruowany, żeby dzieci miały cały czas atrakcje i wypełniony grafik. W ciągu dnia na obozie, będą momenty, kiedy dzieci będą mogły skorzystać z telefonów komórkowych, jednak nie będą mogły tego robić podczas zajęć, czy w czasie ciszy nocnej.
6. Ile kieszonkowego i w jakiej formie dać je dziecku? Jak dzieci dokonują zakupów w trakcie obozu?
Dzieci mają opłacone wszystkie atrakcje, ewentualne wstępy na basen i bilety w trakcie wycieczek. Mają też zagwarantowane trzy zróżnicowane posiłki dziennie. Kieszonkowe może im się przydać jedynie na zakup: lodów, drobnych słodyczy, owoców, czy też dodatkowych napojów. Odradzamy kupowanie pamiątek, które bardzo często pochłaniają większość budżetu dzieci, równocześnie „uszczęśliwiając” rodziców kolejnym magnesem na lodówkę, ciupagą, albo też kamieniem księżycowym, sprzedanym po „okazyjnej cenie” stu złotych dziecku. Oczywiście, podczas obozu pomagamy dzieciom i staramy się kontrolować, aby nie zostały oszukane podczas zakupów. Można przyjąć, że 20-40 złotych dziennie kieszonkowego, czyli 150-250zł na obóz, powinno być w zupełności wystarczające. Najlepiej, aby dzieci miały swoje karty płatnicze lub rodzic przekazał kieszonkowe w drobnych nominałach. Jeśli obawiacie się Państwo, że dziecko zapodzieje pieniądze czy kartę, możecie je Państwo zdeponować u opiekunów.
7. Chciałbym, aby moje dziecko było w pokoju z konkretnym uczestnikiem, czy jest to możliwie, jak to zgłosić?
Jeżeli chcecie Państwo, aby dzieci były zakwaterowane w pokoju z członkiem rodziny, bądź też konkretnym kolegą lub koleżanką, należy zgłosić to, rejestrując dziecko przy autobusie razem z wybraną docelową osobą. Będziemy starali się spełnić Państwa prośby, ale z przyczyn technicznych, nie możemy tego w stu procentach zagwarantować. Proszę pamiętać również, że na obozie nie będzie pokoi koedukacyjnych, a zatem chłopcy osobno, dziewczynki osobno.
8. W jakich godzinach mogę kontaktować się z dzieckiem na obozie?
Prosimy, abyście Państwo kontaktowali się z dziećmi, najlepiej drogą SMS’ową, prosząc o telefon zwrotny dziecka, w godzinach, kiedy będzie miało przy sobie telefon i będzie dostępne. Jeśli jednak sprawa jest pilna, możecie się Państwo skontaktować bezpośrednio na numer kierownika obozu Anity Naczyńskiej pod numerem 533-318-888, ona udostępni telefon dziecku.
9. Moje dziecko jest bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie, jakiego typu posiłki będą w trakcie obozu?
W trakcie obozu przewidujemy śniadania, obiady z podwieczorkiem oraz kolacje. Jedzenie będzie dobre jakościowo i zróżnicowane a bardzo aktywny program obozu spowoduje, że nawet niejadki nabiorą apetytu (pod warunkiem, że nie będą miały w pokoju reklamówki pełnej słodyczy).
Nauczeni doświadczeniem, przestrzegamy również przed corocznym wysypem samozwańczych wegetarian, którzy w celu zaimponowania pozostałym uczestnikom obozu, ostentacyjnie odmawiają jedzenia mięsa w każdej formie. Jeśli jednak Państwa dziecko, stosuje jakąś specyficzną dietę, prosimy o poinformowanie nas o tym telefonicznie, najpóźniej na 3 dni przed obozem.
10. W programie obozu jest ZUMBA, a mój syn nie chce w niej brać udziału, co mam zrobić?
Program obozu jest zaplanowany i dobrany do wieku oraz możliwości psychomotorycznych uczestników. Pewne atrakcje na obozie są jednak skierowane do części uczestników (ZUMBA – raczej dziewczyny, PIŁKA NOŻNA – raczej chłopcy), ale nie będziemy narzucać, którą z tych atrakcji dzieci wybiorą.
Chcemy, aby brały udział we wszystkich zajęciach i zakosztowały różnego rodzaju atrakcji, ale jeśli jakaś jedna wybrana aktywność, wyjątkowo będzie dla nich zniechęcająca, mogą zgłosić to opiekunom i prosić o zwolnienie z udziału. Jednakże, nawet po zwolnieniu z udziału, muszą znajdować się razem z grupą pod okiem opiekunów.
11. Chciałbym dać swojemu dziecko zgrzewkę wody i dwa kilo bananów, żeby nie musiał kupować tego na obozie, czy mogę to zrobić?
Nie zalecamy nadmiernego wyposażania dzieci w napoje, owoce czy słodycze, ze względu na kłopoty z transportem takiego ekwipunku, możliwością rozpuszczenia się słodyczy, czy zgniecenia się produktów. W pobliżu ośrodka, znajduje się sklep spożywczy. Dzieci będą mogły raz dziennie dnia udać się tam z opiekunami, aby uzupełnić zapasy.
12. O której będzie cisza nocna na obozie i o której trzeba wstawać?
Realizację programu rozpoczynamy o godz. 7.30 pobudką i toaletą, a kończymy o 21.30 powrotem do pokoi i toaletą wieczorną. Od 22.00 do 7.30 obowiązuje cisza nocna, podczas której dzieci nie mogą opuszczać pokoi, hałasować czy używać smartfonów. Obóz będzie intensywny, a więc musimy mieć czas na regenerację.
13. Jak dzieci będą zabezpieczone podczas kąpieli?
Będziemy korzystać z kąpieliska pod opieką ratowników i opiekunów grupy. Grupy będą rozłożone w cieniu, dzieci będą nakremowane oraz zabezpieczone w czapki z daszkiem i okulary słoneczne (prosimy, abyście Państwo nie zapomnieli o wyposażeniu ich w taki ekwipunek). Będziemy wchodzić do wody w określonych interwałach czasowych i będziemy pilnować, aby dzieci były bezpieczne.
14. Czy możemy przyjechać na obóz odwiedzić dziecko?
Tak, oczywiście, możecie Państwo przyjechać, odwiedzić dzieci, ważne jest, aby jednak poinformować o takim zamiarze kierownika obozu na dzień przed przyjazdem. Podamy wówczas precyzyjnie godziny i miejsca pobytu grupy w dniu Państwa odwiedzin. Istnieje również możliwość „wypożyczenia” dziecka na kilka godzin i zabrania poza ośrodek, ale wtedy musicie Państwo przedłożyć odręcznie napisane oświadczenie o takowych zamiarach i wzięciu za dziecko odpowiedzialności.
15. Wybieram się z rodziną na urlop i chciałbym odebrać mojego syna w ostatnim dniu z ośrodka lub w drodze powrotnej, jak mam to zrobić?
Jeżeli chcecie Państwo odebrać dzieci przed końcem obozu lub przed ich powrotem razem z grupą do domu (w ośrodku w dniu wyjazdu lub w drodze powrotnej) prosimy, abyście zgłosili tego typu zamiar u kierownika obozu na minimum dwa dni przed wyznaczonym przez Was terminem. Dzięki temu, będziemy mogli odseparować bagaż Waszego dziecka od reszty uczestników i umożliwić jego przekazanie przed końcem podróży (musimy również odpowiednio zaplanować trasę autokaru).
16. Czy dzieci dostaną suchy prowiant na powrót?
Tak, w dniu wyjazdu po śniadaniu dzieci otrzymają suchy prowiant (kanapkę, jabłko i małą wodę mineralną). W drodze powrotnej planowany jest również postój w restauracji McDonald’s lub KFC.
17. Kiedy będzie powrót i jak zostaniemy o nim poinformowani?
Powrót planowany jest na 28.07.2023 roku tj. piątek, ok. godz. 19.00, jeśli termin przyjazdu miałby ulec zmianie o więcej niż 15 minut, będziemy Państwa informować o tym telefonicznie.